سرمقاله (شهریور ۱۳۹۲)

editorial2

دوستان و همکاران گرامی

با درودهای فراوان و تشکر از اظهار محبت و استقبال شما از انتشار ماهنامه «جراحی فک و صورت – تازه‌ها».

با دریافت پیام‌های پر مهر شما برای دریافت منظم ماهنامه برآن شدم که ابتدای هر ماه این ماهنامه را علاوه بر جراحان فک و صورت برای دیگر دوستان دندان‌پزشک عمومی و متخصص و پزشکان دیگر ارسال دارم تا همۀ مطالب درج شده در ماهنامه به صورت کامل در اختیار آنان قرار گیرد.

شرکت در نشست‌های علمی و مباحثی که مورد علاقۀ جامعه علمی گروه پزشکی است می‌تواند برای ما انگیزه ای باشد تا با تمرکز و اهتمام بیشتر گامی به سوی طرح معضلات جامعۀ علمی دندان‌پزشکی برداریم.

در کنفرانس راینولوژی با عنوان: «جراحی اندوسکوپیک دیوارۀ لترال بینی، سینوس‌های پارانازال و بیس قدامی جمجمه» که توسط انجمن گوش و حلق و بینی در تاریخ ۳ مرداد ۹۲ در تالار تصویربرداری بیمارستان امام خمینی برگزار گردید و پانل آن متشکل از برخی اساتید شاخص این رشته بود، بحثی در خصوص تمایل بیماران به انجام جراحی‌هایی با تکنیک‌های غیرمعقول که از طریق تبلیغات گوناگون به بیماران القاء می‌شود (از جمله استفاده از لیزر در جراحی‌های اندوسکوپیک) مطرح شد و بنا شد در این رابطه تصمیمی هماهنگ گرفته شود. برآیند این بحث این بود که انجمن‌های علمی با توجه به سرمایه علمی که دارند باید در مواردی که چالش برانگیز است موضع مشخص خود را اعلام کنند و در سایت انجمن به طور رسمی درج شود تا در این گونه موارد پزشکان بتوانند بیماران خود را به سایت انجمن علمی به عنوان ماخذ معتبر ارجاع دهند. چون گاه توضیحات همکاران قادر به اقناع بیماران نیست و تلقی بیمار از این استدلالات، ناتوانی آن پزشک در ارائه این گونه خدمات است و در نهایت بیماران تحت تأثیر تبلیغات گمراه کننده به بیراهه خواهند رفت که نتیجه اش هم به ضرر همکارانی است که به طور اصولی و علمی عمل می کنند و هم سلامت بیماران دچار مخاطرات و عوارض جبران ناپذیری خواهد شد.

یقیناً هدف اصلی انجمن‌های علمی با وجود امکان حضور و فعالیت متخصصین آن رشته و امکان تمرکز بر مطالب و موضوعات مبرم بیش از همه جا می‌تواند در مورد حل و فصل معضلات رشته تخصصی و مشکلات علمی همکاران جهت گیری‌های مشخص و معقولانه داشته باشد. با برگزاری میز گردهای علمی و نتیجه گیری‌های مشخص بر روی موضوعات مبرم، انعکاس در نشریات علمی انجمن ها و استفاده از تجارب و نظرات همه همکاران، امکان وحدت نظر بر روی این گونه موضوعات فراهم خواهد آمد که می‌تواند امکان دسترسی بیماران به این اطلاعات را نیز فراهم آورده و موجب آسایش خاطر آنان ‌شود.

 میترا  میرمحمدیبدون دیدگاه

دیدگاه شما (لطفاً از Internet Explorer استفاده نکنید):

*