سرمقاله (آبان ۱۳۹۲)

editorial4

با سلام به دوستان و همکاران گرامی. هر ساله ماه‌های مهر و آبان، ماه کنگره‌‌ها و سمپوزیوم‌‌هااست. در ماه‌نامه شماره ۳ (مهر ۱۳۹۲) در بخش مربوط به نشست‌‌های علمی ماه، خبر «ششمین کنگره بین المللی بیماری‌های ریوی و مراقبت‌های ویژه و سل» اطلاع رسانی شد. این کنگره برای گروه پزشکی به منزله یک واحد به هم پیوسته درگیر با چنین مشکلات پزشکی حائز اهمیت بود. مباحث این کنگره جدای از این که دستگاه تنفسی ـ ریوی و بیماری‌‌های آن از مهم‌‌ترین بخش‌‌ها وضروریات بیماری‌‌های داخلی است، به علت شرایط خاص وضعیت هوا در پایتخت ۱۲ میلیونی ما در صدر چالش‌‌های پزشکی امروز کشور قرار می‌گیرد. به این علت دست‌اندرکاران برگزاری این کنگره سعی کرده بودند با تعرفه ثبت نام عادلانه، وسیع‌‌‌ترین مخاطب و شرکت کننده در کنگره را در طول ۴ روز کنگره و با حضور ۲۵ سخنران خارجی از کشور‌های مختلف جهان در مرکز همایش‌‌های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی در فضایی علمی گرد هم آورند.

متاسفانه حضور دندان‌پزشکان در این کنگره بسیار کم‌رنگ بود. لزوم شرکت دندان‌پزشکان به‌عنوان بخشی از قشر درمان‌گر در همایش‌‌ها و نشست‌‌های عمومی‌تر پزشکی بر کسی پوشیده نیست چرا که در پراتیک روزمره با بیماران تنفسی و ریوی بسیاری برخورد دارند که ملاحظات پزشکی آنان باید در نظر گرفته شود. اطلاع از آخرین دست‌آورد‌ها در زمینه کنترل و مقابله با اورژانس‌‌های این موارد در همایش‌‌های تخصصی گروه پزشکی بسیار سودمند است.

در سال‌های اخیر، دندان‌پزشکان در دایره محدود« ایمپلنت دندانی» اسیر شده‌اند و گمان نمی رود که با انگیزه‌‌های مالی که وجود دارد، خروج از این چنبره به راحتی امکان پذیر باشد. اساس پیشرفت رشته دندان‌پزشکی نه معطوف شدن به تکنیک‌‌های مربوط به درمانی محدود مانند ایمپلنت دندانی بلکه هماهنگی و همگامی با دیگر همکاران رشته‌‌های دیگر پزشکی در گستره علمی وسیع و همه جانبه علوم پزشکی است.

از سوی دیگر، آشنایی با فضای کنگره‌‌هایی که هدفش نه جذب شرکت‌کننده برای شلوغ شدن نمایشگاه جنبی آن بلکه ارتقاء علم و درمان است نیز از نکات مثبت شرکت در این کنگره‌ها است. نمایشگاه این کنگره (ششمین کنگره بین المللی بیماری‌های ریوی …) که عمدتاً از شرکت‌‌های داروئی و تجهیزات پزشکی معتبر تشکیل می‌شد، نقش واقعی نمایشگاهی خود را داشت، نه فروشگاهی برای عرضه کالا‌ها و مواد مصرفی که چهره کنگره‌‌های دندان‌پزشکان را به هم می‌ریزد.

متأسفانه اخیراً تجهیزات دندان‌پزشکی در همایش‌‌ها به قدری نقش غالب و تعیین‌کننده پیدا کرده‌اند که در برخی موارد حتی محل برگزاری همایش‌‌های علمی را تعیین می‌کنند. اخیراً از شرکتی به آدرس الکترونیک من، جدولی از ۳ کنگره آینده آورده شده بود که در آن مبلغ لازم خرید کالا از فروشگاه، برای رایگان شدن ثبت نام در هر یک از این کنگره‌‌ها قید شده بود. در مواردی گاه کار به جایی کشیده شده است که در برنامه‌‌های رسمی علمی کنگره، به طور ناگهانی و غیرمنتظرانه به جای سخنرانی علمی برنامه‌ریزی شده، تیزر تبلیغاتی شرکت واردکننده ایمپلنت و بخش تجارت آموزشی مرتبط با آن، وقت ۲۳ دقیقه‌ای را به خود اختصاص داده است و البته پس از آن همه دست‌اندرکاران برگزاری کنگره علمی از زیر بار پاسخگوئی شانه خالی می‌کنند.

این کنگره که با توجه به روز ملی مبارزه با سل یعنی ۲۳ مهر ماه برگزار شد محور‌های مختلفی از بیماری‌‌های عفونی ریه با توجه خاص به بیماری سل، مراقبت ویژه بیماران مبتلا به بیماری‌‌های ریوی حاد، جراحی‌‌های قفسه صدری، پاتولوژی و رادیولوژی در بیماری‌‌های ریوی و ارتباط بین بیماری‌‌های سر و گردن با بیماری‌‌های ریوی و نقش پزشکی از راه دور در تشخیص و درمان این بیماری‌‌ها و پیوند ریه و قلب مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

جا داشت که در پانلی مرکب از متخصصان بیماری‌‌های دهان، پاتولوژی فک و صورت، ارتودنسی ، پریودنتولوژی و به ویژه جراحان فک و صورت، مسائل مرتبط با موضوع کنگره از دریچه تخصصی دندان‌پزشکان مورد بحث قرار می‌گرفت. اگر چه همکاران متخصص گوش و حلق و بینی ما در این کنگره این وظیفه را به شایستگی به عهده گرفتند. با این حال جای پانل دندان‌پزشکان در کنگره علمی خالی ماند. امید است که در کنگره‌‌های علمی آتی گروه پزشکی، همکاران ما در جایگاه خود به ایفای نقش پررنگ علمی بپردازند. در این میان جراحان فک و صورت باید بتوانند وظیفه و نقش پیوند دهنده را به عهده گیرند.

دکتر میترا میرمحمدیبدون دیدگاه

دیدگاه شما (لطفاً از Internet Explorer استفاده نکنید):

*