سرمقاله (بهمن ۱۳۹۲)

editorial7

با سلام به دوستان عزیز

هیجدهم تا بیستم دی ماه ۱۳۹۲ در سالن همایش‌‌های بیمارستان میلاد، کنگره تازه‌‌های بیماری پوست (با موضوع پوست و پیری) برگزار شد. در پانل تکنیک‌‌های جوان‌سازی این کنگره، موضوعی زیر عنوان «لیزرهای خانگی در جوان‌سازی پوست» مطرح شد که بحث بسیار جالبی را در کنگره ایجاد کرد که آیا اصولاً این موضوعات که به نظر می‌رسد مبنای علمی ندارند باید در کنگره‌‌ها و مجامع علمی مورد بحث قرار گیرند یا نه؟

در پایان بحث که گروه‌‌های دیگر پزشکی نیز در آن حضور داشتند، این طور نتیجه‌گیری شد که اتفاقاً از وظایف مهم کنگره‌‌ها و مجامع علمی دیگر که متخصصان رشته‌‌های همگروه را به شکل وسیعی به گرد هم می‌آورد، این است که موضوعات روزی که بیماران به آن توجه دارند و انتظار دارند از پزشک مورد اعتماد خود در باره آن توضیح روشنی دریافت دارند، حتما باید مورد بررسی قرار گیرد.

دستگاه‌‌هایی به طور گسترده در بازار تجهیزات پزشکی به فروش می‌رسند و با تبلیغاتی که در رابطه با آن‌‌ها می‌شود، وسوسه‌هائی در بیماران برای خرید و استفاده از آن برانگیخته می‌شود. یکی از با صلاحیت‌ترین نشست تخصصی کارشناسان که می‌تواند علمی بودن یا واهی بودن یک وسیله درمانی را اعلام کند، کنگره علمی پزشکان است.

از این گذشته، بیماران همیشه راجع به این نوع ادعاهای تبلیغی می‌پرسند و پزشکان معالج الزاماً باید پاسخ قانع کننده‌ای به آنان بدهند وگرنه قضاوت بیمار در بهترین حالت این خواهد بود که دکتر معالج با تکنولوژی جدید آشنا نیست و اطلاعات لازم را ندارد. به قول یکی از همکاران حاضر در پانل، شرکت وارد کننده یک دستگاه که ادعا می‌کند کوچک کننده بینی است تا به امروز از بابت ناآگاهی مردم فروش بسیار بالایی از این وسیلۀ غیر مؤثر و حتی بزرگ کننده بینی داشته است.

نکته‌‌های جالبی در این کنگره مشاهده شد:

۱- این کنگره با سطح بسیارخوب علمی برگزار شد و هزینه‌‌هایی که برای ثبت نام گرفته شد شامل ناهار و استفاده رایگان از کارگاه‌‌ها و هدایای کنگره نیز می‌شد.

۲- ریاست کنگره اعلام کرد که یکی از شرکت‌‌های تولیدکننده لوازم بهداشتی داخلی بار اصلی هزینه‌‌های کنگره را کشیده است.

۳- حضور پرشماره همکاران پزشکمان تا آخرین لحظه در کنگره بسیار چشم گیر بود.

۴- انتخاب مناسب سالن همایش‌‌های بیمارستان میلاد که کاملاً با تعداد شرکت‌کنندگان همخوانی داشت.

 


ثبت نام کنگره تازه‌های بیماری پوست

۱۸ تا ۲۰ دی ماه

 editorial7-2

تذکرات مهم

این همایش برای متخصصین پوست، جراحان عمومی، روانپزشکان، متخصصین ژنتیک، متخصصین کودکان، متخصصین طب کار، داروسازان و کلینیکال فارماکولوژیست‌‌ها، پاتولوژی، بیماری‌های داخلی، پزشکان عمومی و پرستاران دارای امتیاز آموزش مداوم می‌باشد.

هزینه ثبت نام بابت شرکت در تمامی جلسات کنگره، دریافت هدیه کنگره، پذیرایی، ناهار، کارت ورود به جلسات و گواهی بازآموزی می‌باشد.

 

برنامه نمایشگاه کنگره تازه‌‌های بیماری پوست

۱۱:۳۰- ۱۱       استراحت، پذیرائی و بازدید از نمایشگاه و پوستر

۱۵:۳۰ – ۱۴    نماز و ناهار، بازدید از نمایشگاه و پوستر

( با همان هزینه ثبت نام، به شرکت کنندگان ناهار داده می‌شود)

بعد از ظهر کارگاه‌ها

کارگاه‌ها در این کنگره برای شرکت کنندگان رایگان است.

۴ کارگاه شامل: آزمایش‌‌های تشخیصی پوست، RF Fractional و جدیدترین تکنولوژی جوان سازی و لیفتینگ پوست با اولتراسوند فوکوس شده، آشنایی با تکنولوژی‌‌های جدید و کاربرد آن در جوان سازی پوست، تزریق سم بوتولنیوم و کارگاه آموزشی ساب سیژن با روش نوین


 

نگاهی به جدول ثبت نام نشان می‌دهد که برگزارکنندگان این کنگره، نه در پی ایفای نقش به عنوان واسطه و بازاریاب برای نمایشگاه و شرکت‌‌ها، بلکه در پی استفاده از امکانات نمایشگاهِ جنب کنگره، برای برگزاری یک کنگره تمام عیار علمی بوده‌اند. در نمایشگاه کالائی فروخته نمی‌شد و در سخنرانی‌‌ها نهایت دقت را برای پرهیز از تبلیغات برای شرکت‌‌ها داشتند و نشان دادند که همکاران روپوش سفید ما تا به‌چه حد مقید به پرنسیپ‌‌های علمی و انجمنی هستند.

با وجودی که تم این کنگره بخشی از کار حرفه‌ای ما جراحان فک و صورت را به طور مستقیم در بر می‌گیرد و برش ما ابتدا در پوست یا مخاط انجام می‌شود و در جراحی‌‌های بازسازی و زیبایی، پوست نقش پررنگی دارد و رشته بیماری‌‌های پوست یکی از علوم وابسته بالینی رشته ما و بخشی از کوریکولوم آموزشی دوره تخصصی جراحی فک و صورت است ولی امتیاز بازآموزی برای رشتۀ ما در نظر گرفته نشده بود که به نظر من یکی از علل مهم آن، حضور کم‌رنگ ما جراحان فک و صورت چه به عنوان سخنران و چه به‌عنوان شرکت کننده در این قبیل کنگره‌‌ها و سمپوزیوم‌‌ها است.

سال گذشته به طور اتفاقی پوستر برگزاری سمپوزیوم «تراما و توده‌‌های گردن» در بیمارستان مدائن را که برگزار کننده آن دانشگاه شهید بهشتی بود دیدم که متأسفانه برای همکاران متخصص جراحی فک و صورت امتیازی در نظر گرفته نشده بود. در هنگام حضور در کنگره با دبیر علمی برنامه صحبت کردم و نظرم را راجع به ارتباط نزدیک این موضوع با رشته ما و منطقی نبودن عدم تخصیص امتیاز اظهار کردم. ایشان پذیرفتند که مسئله را مطرح کنند. بعد از گذشت فقط ۲ ماه از این تقاضا، از ابتدای امسال (۱۳۹۲) در کلیه کنفرانس‌‌های ادواری ماهانه بیمارستان مدائن که حول موضوعات مختلف مبرم پزشکی برگزار می‌گردد و برگزار کننده آن دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است نه تنها برای جراحان فک و صورت بلکه برای تمام گروه دندان پزشکی امتیاز بازآموزی معادل بقیه گروه پزشکی اختصاص یافته است.

یقین دارم استقبال همکاران با شرکت در این نشست‌‌ها، موجب انتقال بهتر تجارب پزشکی در بین درمان‌گران و جراحان کشور می‌شود.

دکتر میترا میرمحمدیبدون دیدگاه

دیدگاه شما (لطفاً از Internet Explorer استفاده نکنید):

*