سرمقاله (اسفند ۱۳۹۲)

editorial8با درود فراوان به دوستان و همکاران گرامی.

در ماه گذشته در دو کنگره علمی شرکت کردم:

۱- سومین کنگره انجمن جراحان پلاستیک و ترمیمی ایران در سال ۹۲ با موضوع periorbital rejuvenation که در تاریخ ۲۷ ـ ۲۵ دی ماه در تالار امام بیمارستان امام خمینی برگزار گردید. در این کنگره با اجرای ۵ برنامه ویدئو پرزنتیشن در صبح روز اول و دوم کنگره و برگزاری پانل بحث پیرامون مطالب آن بعد از استراحت، شکل بسیار جذابی از شیوه اجرای برنامه علمی کنگره ارائه گردید. با توجه به این‌که، این کنگره با همکاری گروه تخصصی‌چشم‌پزشکی (پزشکان شاخص اکولوپلاستیک) برنامه ریزی علمی شده بود

به‌علت کار منسجم این دو گروه، موضوعات در سطحی بسیار پربارتر و ممتازتر نماد یافت. در بعد از ظهر نیز سخنرانی‌های علمی از مقالات ارائه شده دو گروه برقرار بود. روز سوم کنگره به کارگاه عملی در مرکز پزشکی قانونی کهریزک اختصاص داشت که ثبت‌نام‌کنندگان کارگاه، جراحی اندسکوپیک در ناحیه پری اربیتال بر روی جسد انجام می‌دادند. (نمایشگاه کنگره خرده فروشی کالا نداشت و از چند غرفۀ ارائه فیلم‌های آموزشی و کتاب و فقط یک غرفۀ معرفی محصولات پروتزهای صورت تشکیل شده بود).

بدون شک ارائه برنامه‌های علمی مشخص و بر روی موضوعی واحد با همکاری گروه‌های علمی تخصصی هم پوشان به تعمیق بیش‌تر مطالب علمی کمک می‌کند و استفاده از پتانسیل این همکاران به هر چه غنی‌تر کردن موضوعات مبرم درمانی در کشور یاری می‌رساند.

۲- در تاریخ ۱۱ ـ ۸ بهمن ماه، کنگره جراحی‌ها و تکنیک‌های کم تهاجمی در سالن همایش‌های رازی برگزار شد. سخنرانان و برگزارکنندگان این کنگره، گروه‌های مختلف تخصصی پزشکی و عمدتاً جراحی بودند که به ارائه آخرین دستاوردهای علمی رشته خود در رابطه با اقدامات جراحی‌های کم تهاجمی و لاپاراسکوپی پرداختند. این کنگره شامل امتیاز مداوم برای تمام گروه‌های جراحی از جمله جراحی دهان و فک و صورت بود و جای بسیاری از همکاران توانای ما که حرف‌های زیادی در رابطه با نقش جراحی‌های آندوسکوپیک در جراحی‌های فک و صورت دارند، بسیار خالی بود. این تبادل اطلاعات روی موضوعات مشترک از جنبه‌های متفاوت رشته‌های مختلف جراحی که زمینه‌ای برای همکاری بین رشته‌ای فراهم می‌آورد بسیار مبرم است. شرکت فعال در این قبیل کنگره‌ها و همایش‌ها می‌تواند در تثبیت موقعیت و جایگاه ما جراحان فک و صورت در خانوادۀ جراحان ایران نقش تعیین کننده‌ای داشته باشد و ضروری است این وظیفه را به نحو شایسته‌ای به جای آوریم.

دکتر میترا میرمحمدیبدون دیدگاه

دیدگاه شما (لطفاً از Internet Explorer استفاده نکنید):

*