شرکت در انتخابات انجمن علمی دندان‌پزشکی ایران

دکتر میترا میرمحمدی
بازرس انجمن علمی دندان‌پزشکی ایران

 

همکاران گرامی. ساعت ۱۱ صبح روز پنج شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۲ در مرکز همایش‌های بین المللی برج میلاد، مجمع عمومی عادی انجمن علمی دندان‌پزشکی ایران به طور فوق العاده برای انتخاب دو عضو اصلی و دو عضو علی البدل برگزار خواهد شد. از همه همکاران عضو انجمن علمی دندان‌پزشکی ایران تقاضا می‌کنم در این انتخابات شرکت فرمایند.

۱- بنا به اطلاعیه، نامزدان عضویت در هیئت مدیره تا روز پنج شنبه ۴ مهر۹۲ فرصت دارند برای ثبت‌نام اقدام کنند. بنابراین فقط کسانی کاندیدا شمرده می‌شوند که تا این روز ثبت‌نام کرده باشند.

پیش از این عرف بر این بود که در مجمع عمومی و پیش از شروع رای گیری، کاندیداها تمایل خود را به هیئت رئیسه مجمع عمومی اعلام می‌کردند و نامشان در لیست کاندیداها قرار می‌گرفت. چون ثبت‌نام از پیش انجام نمی‌شد، حضور فیزیکی کاندیداها ضروری بود. در ماده ۶ «آئین‌نامه اجرائی نحوه برگزاری انتخابات و نظارت بر انجمن‌های علمی» وزارت بهداشت در این باره آمده است:

«ماده ۶- نامزد انتخابات از بین اعضای پیوسته حاضر در جلسه انتخاب می‌گردد.
تبصره: در زمان برگزاری انتخابات حضور فرد داوطلب انتخابات در محل رأی‌گیری الزامی است و لذا ارائه وکالت‌نامه درخصوص کاندیداتوری مورد قبول هیأت رئیسه جلسه و نماینده کمیسیون نخواهد بود.
»

 با توجه به اطلاعیه هیئت مدیره که نامزدها را موظف به ثبت‌نام در زمان تعیین شده کرده است، چنان‌چه به هر دلیلی کاندیدائی نتوانست در روز رای گیری در مجمع عمومی حاضر باشد، آیا نام وی از لیست کاندیداها حذف خواهد شد؟

پاسخ این است که: اگر همکاری که از پیش تا تاریخ تعیین شده ثبت‌نام کرده است ولی بنا به حادثه‌ای پیش بینی نشده، نمی‌تواند در مجمع عمومی و انتخابات حاضر شود، باید دلایل عدم حضور خود را کتباً به هیئت مدیره اعلام دارد تا در مجمع عمومی مطرح شود و در صورت موجه بودن غیبت، با تصویب مجمع عمومی، نام وی در لیست کاندیدا‌ها قرار خواهد گرفت.

۲- یکی از وظایف بازرس، رسیدگی به اعتراض‌هائی است که در باره عدم رعایت اساس‌نامه و آئین‌نامه‌های قانونی مطرح می‌شود. اگر یک عضو انجمن از نحوه اطلاع رسانی، ثبت‌نام، عدم رعایت بی‌طرفی هیئت مدیره و بخش اداری انجمن نسبت به کاندیداها و چگونگی برگزاری مجمع عمومی و … شکایتی دارد، می‌بایست تا پیش از شروع انتخابات، شکایتش را کتباً به بازرس و هیئت مدیره انجمن بدهد. چنان‌چه کاندیدائی اعتراضی نداشته باشد و در انتخابات شرکت کند ولی پس از اعلام نتیجه، شکایتی ارائه دهد که مربوط به پیش از برگزاری انتخابات باشد، به شکایتش رسیدگی ولی منطقاً ترتیب اثر داده نخواهد شد.

۳- رای‌ها را نمایندگان کاندیداها و هیئت رئیسه و همکارانی که آموزش دیده اند، در برابر شرکت کنندگان در مجمع عمومی شمارش خواهند کرد. بنابراین از همه همکاران شرکت کننده در مجمع عمومی تقاضا می‌شود تا پایان رای گیری در جلسه حضور داشته باشند.

۴- چون دستور کار مجمع عمومی انتخاب عضوی برای هیئت مدیره است، هیچ کدام از اعضای هیئت مدیره نمی‌توانند عضو هیئت رئیسه مجمع عمومی باشند. بنابراین، پس از پایان انتخابات و پیش از شروع شمارش رای، کاندیداها و شرکت کنندگان در مجمع عمومی می‌توانند اعتراض‌نامه خود را به هیئت رئیسه مجمع عمومی و بازرس انجمن ارائه دهند. مشخص است که تا بررسی شکایت، رای شماری آغاز نخواهد شد.

۵- پس از شمارش و اعلام رای، هر کاندیدا حق دارد نسبت به نتیجه رای گیری اعتراض کند. در این صورت به طور اختصاصی یک بار دیگر رای این کاندیدا شمارش شده و نتیجه به اطلاع کلیه شرکت‌کنندگان خواهد رسید.

۶- پس از اعلام نهائی رأی‌گیری، چنان‌چه کاندیدا یا شرکت‌کننده‌ای اعتراض داشته باشد می‌تواند نظرش را برای هیئت رئیسه و بازرس بنویسد. به این اعتراض رسیدگی و نتیجه به خود همکار اعلام خواهد شد.

بارها شاهد بوده‌ایم که بعد از انتخابات، همکارانی شکایت خود را برای گروه وسیعی که در پروسه انتخابات انجمن علمی دخیل نیستند، از سازمان نظام پزشکی گرفته تا فرمانداری محل و ….ارسال کرده اند. از اعضای انجمن خواهش می‌شود اساس‌نامه را با دقت مطالعه کنند. مجمع عمومی بازرس را برای تطابق مصوبات و فعالیت‌های هیئت مدیره با اساس‌نامه انتخاب می‌کند. بازرس حافظ منافع و حقوق اعضاء در انجمن است. مرجع رسیدگی به شکایت همکاران از مجمع عمومی و انتخابات، هیئت رئیسه مجمع عمومی و بازرس و کمیسیون برگزاری انتخابات است. هر چند کارگروهی که هیئت مدیره برای برگزاری مجمع عمومی و انتخابات برگزیده است با دقت و امانت‌داری کار خواهند کرد ولی انتظار این است که تک‌تک همکاران شرکت‌کننده در انتخابات با رعایت اساس‌نامه، در برگزاری مجمع عمومی شرکت فعال و مؤثر داشته و ناظر بر تمامی فرایند انتخابات باشند. با سپاس فراوان.بدون دیدگاه

دیدگاه شما (لطفاً از Internet Explorer استفاده نکنید):

*