سرمقاله (اردیبهشت ۱۳۹۳)

editorial-93-02با سلام و آرزوی بهروزی برای شما در پیمایش سال ۱۳۹۳٫

از وظایف انجمن‌‌های علمی‌که در آیین نامه‌‌های اجرائی کمیسیون انجمن‌‌های علمی‌گروه پزشکی نیز بر آن تأکید شده است برگزاری جلسات و کنفرانس‌‌های علمی‌منظم ماهیانه و برگزاری مباحثات علمی‌ و نشر تازه‌‌های علمی ‌موضوعات مبرم رشته است.

داشتن نشریۀ علمی‌ و نشریه خبری در انجمن‌‌ها که بتوانند با اطلاع رسانی به موقع و فراهم آوردن شرایط مناسب برای اعضا به ارتقاء دانش کلینیکی آنان یاری رساند و به حل چالش‌‌هایی که در کار کلینیکی و درمانی روزمره با آن روبرو هستند بپردازد، از ضروریات است. در واقع نشریه انجمن باید ابزاری برای طرح مشکلات همکاران و انعکاس فعالیت انجمن در راستای حل این معضلات باشد.

گروه‌‌های آموزشی تخصصی در دانشگاه‌‌ها در چارچوب وظایف خود در دانشگاه به چاپ نشریات علمی‌ پژوهشی مبادرت ‌می‌ورزند که حاوی مقاله‌های ارزشمندی است ولی این نشریات غالباً در سطح دانشگاه و نسبتاً محدود توزیع می‌شوند و خوب است که این نشریات با همیاری انجمن‌های علمی معرفی شوند و در دسترس همکاران قرار گیرند.

از ضروریات نشریاتی که توسط انجمن‌‌های علمی‌ ارائه ‌می‌شوند این است که همۀ اعضای انجمن و به طور بالفعل همه جراحان فک وصورت ‌ بتوانند فعالانه در تهیه آن سهیم باشند و از مطالب کاربردی- علمی ‌و تجارب کلینیکی یک‌دیگر که ‌می‌تواند در موارد مشخص، راهکار‌‌های بسیار خوبی ارائه دهد بهره‌مند شوند. انجمن‌‌ها پتانسیل بسیار بالایی برای انجام کار علمی ‌و نشر دارند و از سرمایه ‌انسانی بسیار خوبی برخوردارند.

انجمن ‌علمی می‌تواند در امر آموزش و آشنایی با تکنیک‌‌های نوین، از همکاری شرکت‌‌های تولید کننده و توزیع کننده تجهیزات برای برپایی کارگاه‌‌های آموزشی عملی استفاده کند. نمونه این همکاری را در کنگره جراحی‌‌های کم تهاجمی‌مشاهده کردم که این روش در رابطه با معرفی و آموزش کار با ابزار‌‌های لاپاروسکوپی و آندوسکوپی جدید به صورت گسترده‌ای انجام شد.

ایده‌آل این است که انجمن‌‌های علمی‌ در تمام زمینه‌‌های ‌ فعالیت سازمانی خود نشریه داشته باشند. ولی با توجه به امکانات محدود انجمن‌‌ها در چاپ و نشر، بهتر است که در درجۀ اول، چاپ موضوعات کاربردی ـ علمی‌ و خبری در اولویت باشد و فعالیت‌‌های علمی‌انجمن و اعضایش در آن انعکاس یابد.

شاخص‌هائی مانند نشریه علمی، میزگردهای ماهانه، نشست‌های پیرامون موضوعات مشخص از جمله کیس ریپورت‌ها و پاسخ‌گوئی به نیازهای حرفه‌ای اعضاء نه تنها نشانه فعالیت یک انجمن علمی در کلیت خود است بلکه در عین حال، میزان فعالیت یک هیئت مدیره را در دوران مسئولیتش بازتاب می‌دهد.

دکتر میترا میرمحمدیبدون دیدگاه

دیدگاه شما (لطفاً از Internet Explorer استفاده نکنید):

*