سرمقاله (تیر ۱۳۹۳)

editorial-93-04

۱) ششمین کنگره بین‌المللی جراحی مغز و اعصاب از تاریخ ۲۲ تا ۲۴ خرداد در مرکز همایش‌های بین‌المللی بیمارستان میلاد برگزار شد. این کنگره سطح علمی تخصصی بسیار خوبی را با حضور بیش از ۳۰ سخنران خارجی از کشورهای اروپایی و آسیایی و آمریکای لاتین ارائه داد. به دلیل حضور پروفسور سمیعی جراح برجسته ایرانی مغز و اعصاب و شناخت تخصصی ایشان از سخنرانان، سخنرانی‌های علمی بسیار دقیق انتخاب شده و هماهنگی بسیار خوبی نیز بین سخنرانان برقرار بود.

امروزه دسترسی به منابع علمی بین‌المللی می‌تواند همه اهالی علم را در سراسر دنیا از لحاظ ذهنی بسیار به هم نزدیک کند و اطلاع از دستاوردهای تازه علمی هر رشته، نیازهای مرتبط با آن را تعریف کرده و موضوعات مبرم روز را مطرح کند. اکثریت متخصصان رشته پزشکی با دسترسی به این منابع و شرکت وسیع در این کنگره‌های مرتبط با رشته و علوم وابسته بالینی، می‌توانند اطلاعات خود را تازه کرده و در این رابطه فعال عمل کنند.

این کنگره که ۲۰ امتیاز برای متخصصان جراحی مغز و اعصاب و به همان میزان برای متخصصان رشته‌های مرتبط از جمله جراحی فک و صورت اختصاص داده بود، می‌توانست عرصۀ شایسته‌ای برای حضور پر رنگ جراحان فک و صورت و ورود به مباحث تخصصی رشته‌مان از منظر جراحی مغز و اعصاب از جمله در مبحث بازسازی‌های عصب صورتی و درمان‌های عصب سه‌قلو و تومورهای حفرۀ کرانیال فراهم آورد. جا دارد که از احساس مسئولیت برگزار کنندگان کنگره در فراهم‌آوری این گرد هم‌آیی علمی، برای حضور فعال رشته‌های مرتبط تشکر کرد ولی متأسفانه همکاران ما در این کنگره نیز حضوری به شدت کم‌رنگ داشتند.

یکی از وظایف انجمن‌های تخصصی در قبال اعضای انجمن خود، ساماندهی دوره‌های آموزشی تخصصی برای بالا بردن سطح علمی دوره پس از دانشگاه است. زیرا که پس از پایان تحصیلات تخصصی، اگر آموزه‌ها دنبال نشود و اطلاعات قبلی به روز نشود پس از ۵ سال کلیه مطالب آموخته شده در دوره آموزشی جای خود را در حافظه به تعداد محدودی تکنیک مورد استفاده فرد می‌سپارد. علاوه بر آن همه ما از مشکلات و کمبودهای آموزشی در دوره‌های آموزشی دستیاری به خوبی مطلعیم که وظیفه انجمن‌ها را در تلاش برای حل این مشکلات، افزون‌تر می‌کند. حضور فعال تر ما جراحان فک و صورت در این کنگره‌ها و برنامه‌های علمی مشابه که می‌توانند بخشی از این کمبودها را تا حدودی جبران نمایند به عنوان یک ضرورت مطرح می‌شود. به علت فعالیت مشترک بیمارستانی ما با همکاران رشته‌های وابسته بالینی، شرکت در برنامه‌های آموزشی و کنفرانس‌های ماهانه منظم انجمن‌های همکار گروه پزشکی که در آن علاوه بر گروه خود، برای رشته‌های مرتبط از جمله برای جراحان فک و صورت نیز امتیاز باز آموزی قائل شده‌اند می‌تواند در کار درمانی ما بسیار مفید واقع شود. از طرف دیگر شرکت فعال در این همایش‌ها، مقام علمی رشتۀ ما را در جامعۀ پزشکی کشور در جایگاه ممتاز و واقعی خود قرار می‌دهد.

کنگره‌های علمی انجمن‌های تخصصی دندان‌پزشکی که فقط سالی یک بار به منظور برخورداری از بازار پر رونق نمایشگاه، در سطح دندان‌پزشکی عمومی تشکیل می‌شود نیز پاسخ‌گوی معضلات تخصصی نیست. بی‌شک برگزاری این دوره‌ها برای دندان‌پزشکان عمومی در درجه اول به عهده انجمن علمی دندان‌پزشکی ایران و انجمن علمی دندان‌پزشکان عمومی ایران است و انجمن‌های تخصصی باید تعهد خود را در درجه اول در قبال گروه تخصصی خود به جا آورند و با برگزاری کنگره‌ها و سمپوزیوم‌ها و برنامه‌های آموزشی عملی تخصصی نه سالی یک بار در کنگره‌ای پر رفت و آمد با نمایشگاه (فروشگاه) کالای دندان‌پزشکی، بلکه به طور مستمر و با برنامه‌ریزی مسئولانه عملی و با ارائه فرصت‌های برابر استفاده از آن برای همه اعضا این وظیفه را انجام دهند.

از امکانات و فعالیت‌های علمی شرکت‌های تجاری آموزشی مرتبط با رشته نیز می‌توان در جای خود بهره گرفت. ولی طبعاً فعالیت آن‌ها با این که برنامه‌های آموزشی بعضی از آنان در سطح علمی خوبی قرار دارد ولی در چارچوب منافع شرکت تعریف می‌شود. هر چند تلاش آن‌ها برای معرفی دانش و فناوری نوین به سود پزشکی کشور تمام می‌شود ولی طبعاً فعالیت و ابتکار آن‌ها نمی‌تواند جای‌گزین فعالیت علمی انجمن‌های علمی تخصصی شود.

۲) در سامانه بازآموزی مداوم وزارت بهداشت، در قسمت مربوط به اطلاعات کنگرۀ جراحی مغز و اعصاب، جدول هزینه‌های کنگره آورده شده بود. جای بسی خوشوقتی است که برگزار کنندگان این کنگره در راستای علنیت فعالیت‌های اجرایی کنگره، اطلاعات مربوط به هزینه‌های کنگره را در اختیار همه قرار داده‌اند. این گام نوین، می‌تواند نمونه‌ای از احترام به اعضاء و شرکت‌کنندگان کنگره و شفافیت فعالیت‌های اجرایی انجمن‌ها در کنگره‌هایشان باشد.

دکتر میترا میرمحمدیبدون دیدگاه

دیدگاه شما (لطفاً از Internet Explorer استفاده نکنید):

*