سرمقاله (خرداد ۱۳۹۴)

editorial-21 نقش موثر هنر در پزشکی و انعکاس مباحث مهمی چون درد در هنر در پانل فرهنگی- هنری پنجاه و پنجمین کنگره انجمن علمی دندان پزشکی ایران در تاریخ ۲۵ ـ ۲۲ اردیبهشت ماه با حضور برخی هنرمندان و اندیشمندان برجسته کشور مورد بحث و تحلیل قرار گرفت. در این پانل بسیاری از اندیشمندان عرصۀ هنر از جامعه پزشکی نیز شرکت داشتند که از دریچۀ تخصصی به این مقوله پرداختند. بی طرفانه بگویم که این پانل یکی از پرجمعیت‌ترین پانل هایی بود که در کنگره‌های سالیان اخیر  شاهد آن بودم. به علت کوچکی سالن، بسیاری از علاقه‌مندان نتوانستند در برنامه‌ها شرکت کنند. این میزان استقبال، خود نشان از گرایش جامعه پزشکی به مباحث انسانی است که جای بسی خوش‌حالی است.

در این پانل در رابطه با نقش شعر، ادبیات، سینما، تئاتر و موسیقی بر روان انسان و در روند درمان گفتمان ارزش‌مندی شد. هم‌چنین بر نقش طنز به عنوان بخشی از ادبیات مؤثر و ایجاد واکنش مناسب و بالا بردن ظرفیت پذیرش آن در شهروندان دنیای معاصر تأکید شد.

حضور بسیاری از همکاران دیگر رشته های پزشکی و غیر پزشکی علاقه‌مند به هنر در این پانل‌ها و طرح مباحث عام فرهنگی و هنری با نقطه نظرات بسیار نزدیک و گاه واحد نشان داد که اندیشه انسانی و هنر است که می تواند انسان ها را به‌هم نزدیک کند و زندگی سخت و پر استرس آن‌ها را تلطیف و زیبا سازد. خصوصاً در حرفه پزشکی که بار استرس و درد بیماران به پزشکان منتقل می‌شود، بهره گیری از ابزار هنر در پروسۀ درمان بیماران می‌تواند به هدایت درمان کمک موثر کند و هم‌چنین از بار فشارهای ناگزیر بر پزشکان بکاهد.

حرفه پزشکی حرفه ای است که نه تنها با تن انسان‌های دردمند بلکه با روان آن‌ها پیوند دارد. با استفاده از تمام ابزارهایی که می‌تواند نه تنها در درمان بیماران بلکه در هدایت فعالیت‌های شخصی و اجتماعی ما پزشکان تأثیر شگرفی داشته باشد و چراغی باشد که همۀ پزشکان متعهد را که انسان دوستی محور و پایه اصلی فعالیت هدف‌مند آنان است در سراسر جهان پهناور ما به یک اندیشه برساند: انسان و انسان دوستی.

وجود این پانل‌ها در کنگره‌های علمی گروه پزشکی نه تنها عرصه ای برای ارائه فعالیت‌ها و قابلیت‌های همکاران است بلکه این کنگره ها را با زیور اندیشه هنری رنگین‌تر و جذاب‌تر می‌کند.

دکتر میترا  میرمحمدیبدون دیدگاه

دیدگاه شما (لطفاً از Internet Explorer استفاده نکنید):

*