سرمقاله (مرداد ۱۳۹۴)

editorial-23هر چند انجمن‌های علمی‌پزشکی هنوز، هم از دید ساختاری و هم عمل کردی نارسائی‌ها و کم بود‌های جدی به ویژه در زمینه انتشارات و اطلاع رسانی دارند ولی توجه به دستاوردهای خوب برخی از انجمن‌ها و تلاش برای بهره‌گیری از تجربه‌ها و ادامه راه آنان می‌تواند انجمن‌های علمی‌ما را به پیش برده و مانع ایستائی آنان شود.

در ماه خرداد کنفرانس ادواری فصلی انجمن علمی‌رینولوژی در تالار مغز و اعصاب بیمارستان امام خمینی با موضوع « ناگفته‌های رینوپلاستی اولیه و ثانویه» برگزار شد که در آن برخی نکته‌های ظریف و گاه مورد اغماض در رینوپلاستی که موجب مشکلات و عوارض جدی برای بیمار می‌شود، نکته‌هایی که گاه به عنوان معیارهای پایه ای مد نظر قرار نمی‌گیرد از جمله الزام به انجام CT و بررسی همه جانبه بینی قبل از مبادرت به جراحی بینی  که با وجود امکان برخی نارسائی‌های آناتومیک در بینی پیش از عمل بیمار، باعث صدمات جبران ناپذیری به بیمار و بروز مشکلات قضائی برای پزشک معالج خواهد شد، مورد بررسی قرارگرفت.

انجمن رینولوژی علاوه بر برگزاری منظم کنفرانس فصلی با موضوعات کاربردی بالینی، در پایان هر ماه در بیمارستان میلاد کنفرانس ماهانه و معرفی بیمار دارد که خوشبختانه با توجه به همپوشانی بسیاری از این مباحث با حوزه علمی‌ و کاری جراحی دهان و فک و صورت، شرکت فعال همکاران ما در این جلسات، مبرم و مفید است. خصوصاً که در هر دوی این کنفرانس‌ها امتیاز بازآموزی نیز برای همکاران جراح فک و صورت در نظر گرفته شده است. در تاریخ یکم و دوم مرداد ماه نیز همایش تومورهای سر و گردن در سالن همایش‌های بیمارستان میلاد برگزار خواهد شد که خبر آن در ماه نامه گذشته آمد و جدول برنامه علمی‌آن در بخش برنامه‌های علمی‌این ماه آورده شده است.

همچنین ۲۴-۲۲ مهر در مرکز همایش‌های رازی پنجمین کنگره بین المللی انجمن علمی‌راینولوژی ایران برگزار خواهد شد. به نظر می‌رسد که انجمن علمی‌رینولوژی با تلاش برای تدوین برنامه‌های علمی ‌و تخصصی برای پاسخگوئی به نیاز همکاران، مثبت و موثر عمل می‌کند که  بسیار ارزشمند است.

البته انجمن‌های علمی‌دیگری نیز هستند که دستاوردهای خوبی دارند منتها چون در این کنفرانس شرکت داشتم به معرفی آن مبادرت کردم. 

برگزاری این گونه کنفرانس‌ها که از وظایف انجمن‌های علمی‌است به منظور ارتقاء دید و تبادل تجارب بالینی اعضای این انجمن‌ها برای تشخیص و درمان بهتر بیماران برنامه ریزی می‌شود.

در جمع بندی پایانی این کنفرانس از عدم حضور گروهی که می‌تواند در زمینه بازسازی‌های ساختار صورت این گونه بیماران حرف‌های بسیاری داشته باشد اظهار تاسف شد.

باید بپذیریم که عدم شرکت فعال همکاران ما در این گونه برنامه‌های علمی‌پزشکی و طرح مبانی بازسازی ساختارهای صورت به عنوان اساس درمان در بیماران با ناهنجاری و عوارض پس از تراما و جراحی‌ها، به تدریج نقش و جایگاه جراحان دهان و فک و صورت در درمان این گونه ناهنجاری‌ها کم رنگ می‌شود. صرفاً برگزاری کنگره سالانه به صورت یک اتفاق علمی‌ در سال نه تنها نمی‌تواند نیازهای آموزشی تخصصی همکاران را تامین کند بلکه جایگاه واقعی علمی ‌ما را نیز نمی‌تواند نشان دهد.           

از طرف دیگر شرکت فعال ما در این برنامه‌های علمی انجمن های دیگر، زمینه حضور وسیع همکاران گروه‌های دیگر در برنامه‌های علمی ‌ما را نیز فراهم می‌آورد که گام عملی مهمی‌در هماهنگی و همکاری در پروژه‌های علمی ‌تیمی ‌است که از جایگاه با ثبات و معتبرتری در درمان بیماران برخوردار است.

خوش بختانه پیشرفت علم به سود درمان بهتر بیماران و سرعت در تبادل نظر و انتقال یافته‌های پزشکی پیش می‌رود. همکاران انجمن علمی‌ پزشکان عمومی‌ توانسته اند دو کنفرانس سراسری با استفاده از شبکه مجازی و اینترنت برگزار کنند. تجربه ای که می‌تواند هم در زمینه برگزاری نشست‌های ماهانه سراسری و هم معرفی بیماران در همه انجمن‌ها به‌کار گرفته شود. با گسترش این فن آوری برگزاری انتخابات سراسری در یک انجمن برای شرکت فراگیر اعضای انجمن، امکان پذیر خواهد شد و راه برای برون رفت انزوای همکارانی که دور از مرکز و پایتخت زندگی می‌کنند، فراهم می‌آید.

با این حال یک کمبود بزرگ هنوز خود را نشان می‌دهد. انتشارات. ( کاغذی یا الکترونیک). درست است که کنفرانس‌ها و کنگره‌هائی برگزار می‌شود ولی دستاوردهای آن در یک جمع محدود باقی می‌ماند. به نظر می‌آید یکی از مهم ترین کارهای انجمن علمی‌ در چنین زمانی، انتشار سخنرانی‌ها و تجربه‌هائی باشد که در جلسه های ماهانه یا همایش‌های دوره ای به دست می‌آید و می‌بایست در اختیار همه اعضای انجمن و علاقه‌مندان به دانش پزشکی قرار گیرد.  

دکتر میترا   میرمحمدیبدون دیدگاه

دیدگاه شما (لطفاً از Internet Explorer استفاده نکنید):

*