IBCSOMS چیست؟

J Oral Maxillofac Surg    ۷۳:۱۴۴۷-۱۴۴۹, ۲۰۱۵
What Is the IBCSOMS?
M. Anthony Pogrel, DDS, MD
Professor, Department of Oral and Maxillofacial Surgery,
University of California–San Francisco, San Francisco, CA.

در آخرین هفتۀ مارس ۲۰۱۵ در شهر Osaka ژاپن رویدادی اتفاق افتاد که در دراز مدت می‌تواند شروع یک تغییر اساسی در آموزش و حتی در تمامیت تخصص ما باشد. این اتفاق اولین امتحان بورد بین المللی برای گواهی متخصصین جراحی دهان و فک و صورت ( IBCSOMS ) و کوششی برای تعیین محتوای کوریکولوم و کارورزی برای برنامه آموزشی جراحی دهان و فک و صورت در سراسر جهان و صدور گواهی نامه برای سطح محتوایی از آموزش برای کاندیداها بود. این امر خطیر به‌صورت فعال از طرف انجمن جهانی جراحی دهان و فک و صورت حمایت شده است و جزئیات روند امتحان آن در نشریه بین المللی جراحی دهان و فک و صورت و وب سایت آن چاپ خواهد شد.(http//www.iaoms.org/education/ibcsoms)

تشریح کامل‌تر بورد و کاربرد و گواهی و نیازمندی‌ها را می‌توان در وب سایت( (http//www.IBCSOMS.org به دست آورد.

به مانند رابطه بورد جراحی دهان و فک و صورت امریکا ( ABOMS ) با انجمن جراحان دهان و فک و صورت امریکا، IBCSOMS ارتباط مشابهی با انجمن بین المللی جراحان دهان و فک و صورت دارد.

اساساً، به لحاظ بین المللی این طور تصمیم گرفته شده است که هستۀ کارورزی در تخصص ما شامل کارورزی و آموزش در زمینه‌های ذیل باشد:

  • علوم پایه و پزشکی عمومی ‌و جراحی مرتبط با جراحی دهان و فک و صورت
  • جراحی دنتوآلوئولار و عفونت‌های ادنتوژنیک
  • ترامای فک و صورت
  • اختلالات مفصل گیجگاهی فکی
  • پاتولوژی فک و صورت
  • بازسازی بافت سخت و بافت نرم ناحیه فک و صورت
  • ایمپلنت‌های دندانی و ماگزیلوفیشیال
  • دفورمیتی‌های دنتوفیشیال

بعد از بحث بین المللی در مورد برنامه‌های آموزشی به‌نظر رسید که دیگر قسمت‌ها چون تدارک بخش‌های سدیشن و آنستزی، جراحی کرانیوفیشیال، جراحی استتیک و درمان بدخیمی‌های سر و گردن و درمان آپنه انسدادی خواب از موارد تشکیل دهنده مرکزی صلاحیت‌های کاری نباشند زیرا که آموزش این موارد ممکن است از کشوری به‌کشور دیگر فرق کنند. برای داشتن شایستگی شرکت در امتحان، کاندیدا باید گواهی مشتمل بر سند فارغ التحصیلی از یک برنامۀ حداقل ۳ ساله معتبر در کشور محل کار خود دارا باشد و جزئیات مدون برنامه و کوریکولوم آموزشی و گزارش روزانه از مواردی که قبل و بعد از فارغ التحصیلی به‌اجرا درآورده را  تهیه کرده باشد.

امتحان بر اساس آن چیزی که در ABOMS پایه ریزی شده متشکل از قسمت ۱- امتحان کتبی که دانش کاندیدا را می‌آزماید و ۲- امتحان شفائی که کاربرد این دانش را مورد آزمایش قرار می‌دهد است. هر دو امتحان به‌طور هم زمان گرفته می‌شود.

در مورد اولین امتحان که بنا به تقاضای جامعه جراحان دهان و فک و صورت ژاپن در Osaka برگزار شد، قسمت  اول امتحان به‌شکل امتحان چند گزینه‌ای که متشکل از ۱۵۰ سؤال داده شده در طی ۴ ساعت بود، به‌اجرا در آمد. به دنبال آن امتحان شفاهی در ۱ روز از ۳ روز بعد از آن برگزار شد که متشکل از ۲ قسمت مجزا بود که هر یک ۴۵ دقیقه طول کشید و هر یک از جلسات شامل ۵ مورد معرفی بیمار بود که برای هر مورد ۷ دقیقه و یک مورد دیگر معرفی بیمار که طولانی مدت‌تر و برای ۱۰ دقیقه در نظر گرفته شده بود. کاندیداها توسط هیئت ممتحنه ۳ نفره که یکی از آنان بومی‌ و از ژاپن بود، مورد ارزیابی قرار می‌گرفتند و بر طبق توانایی‌شان در ورود به تشخیص و فرمول بندی طرح درمان امتیازبندی می‌شدند.

یک جنبه ‌جالب این بود که همه قسمت‌های این امتحان به‌زبان انگلیسی اجرا می‌شود که در حال حاضر به عنوان زبان بین المللی علمی‌ از طرف همه مورد توافق قرار گرفته است. بنابراین همه فرم‌های تقاضا، امتحان کتبی (قسمت ۱) و امتحان شفاهی (قسمت ۲) به‌زبان انگلیسی انجام شد. برای این اولین امتحان ویژه، همه متقاضیان ژاپنی بودند و برای امتحان شفاهی ۳ امتحان گیرنده بودند که یکی از آن‌ها ژاپنی بود. اگر کاندیدا واژه یا عبارت خاصی را نمی‌فهمید امتحان گیرنده ژاپنی می‌توانست آن را به‌زبان ژاپنی تکرار کند. به‌عبارت دیگر امتحان به‌طور کامل به‌زبان انگلیسی بود و این جالب بود که امتحان گیرنده‌های ژاپنی از کاندیداهای ژاپنی به زبان انگلیسی سؤال می‌پرسیدند و امتحان دهندگان به‌انگلیسی جواب می‌دادند . به‌علت منطقی و مادی، به نظر می‌رسد که حداقل تعداد کاندیداها برای یک امتحان تقریباً ۴۰ نفر است و امکانات فعلی اجازه شرکت بیش از ۵۰ کاندیدا در هر نشست امتحانی را نمی‌دهد. در این اولین جلسه امتحانی خاص، ۴۷ نفر داوطلب همه از کشور ژاپن بودند.

از ۴۷ کاندیدا، ۴۲ نفر در امتحان موفق شدند و ۵ نفر موفق نشدند. کاندیداهای موفق، گواهی نامه دریافت خواهند کرد و در ۲۲ مین کنفرانس بین المللی جراحی دهان و فک و صورت در ملبورن استرالیا در اکتبر ۲۰۱۵ پیش سخن رسمی‌خواهند داشت. گواهی این بورد جدید مجوزی را ایجاد نمی‌کند ولی این انتظار که جوامع ملی و حتی بیمارستان‌های مختلف، اعتبار متفاوتی را برای آن قائل باشند را برآورده می‌سازد. تصمیم بر این که گواهی چه استفاده ای خواهد داشت با هر کشور و جامعه ای به طور مستقل خواهد بود.

 به‌عنوان یکی از اعضای کمیته ممتحنه و امتحان گیرنده سابق در ABOMS، من استاندارد این امتحان را بسیار بالا و تدارکات آن را عالی یافتم. به علت این که این امتحان یک امتحان بین المللی با ۲۰ نفر عضو هیئت ممتحنه بود ( Fig 1 ) که از ۱۱ کشور گوناگون آمده بودند (۳ نفر از آمریکای شمالی: Markwong از Houston، John Kelly از Connecticut و خودم)

 

ibcsoms

FIGURE 1. The examination board for the first sitting of the International Board for the Certification of Specialists in Oral and Maxillofacial Surgery with participants from 11 countries.

 

 در همه قاره‌ها ( اگر کسی آمریکای شمالی و جنوبی را به‌عنوان قاره‌های جدا حساب کند) بیش‌تر این برنامه‌ریزی‌ها می‌بایست به‌صورت الکترونیکی به‌اجرا درآید و سؤالات به‌سرور دوردست در فلوراید ارائه شدند و در آن جا به‌شکل معینی فرمت و قبل از ارسال به کمیته کنترل شدند. در فصل شکوفه گیلاس، امتحان در مکانی امن در دانشگاه و با استقرار دوربین ویدئویی در هر اتاق امتحان که اجازه دیده‌بانی امتحانات شفاهی را بدهد درOsaka برگزار شد.

برای امنیت امتحان، کاندیداها از یک‌دیگر جدا شدند تا سعی شود تا هر گونه امکان بحث در بین کاندیداها منتفی شود. از کاندیداها هم‌چنین هر گونه وسیلۀ الکترونیکی که به همراه داشتند گرفته می‌شد. امتحان گیرندگان، به‌کاندیداها مستقیماً بر روی تابلو دیجیتالی نمره می‌دادند و نتایج از طریق اینترنت به‌SMT منتقل می‌شد و با زمان واقعی تطبیق داده می‌شد. بنابراین امتحان به‌طور کامل بدون کاغذ به‌عمل آمد.

هر کسی می‌تواند فقط آینده این امتحان و نقش احتمالی آن را در استاندارد کردن بین المللی حرفه ما حدس بزند ولی هم‌چنین برای شدنی بودن میزبانی این امتحان در مناطقی چون کره، استرالیا، سنگاپور، خاورمیانه و شمال افریقا، اروپا، آمریکای جنوبی، نیاز به‌تحقیق و بررسی است.

این‌طور انتظار می‌رود که امتحان، یک یا دو بار در سال برگزار شود. جزئیات آن از طریق وب سایت IBCSOMS قابل دسترسی است.

هر اقدامی‌چون این، به‌منابع، اشتیاق و سطح بالایی از دانش کامپیوتری نیاز دارد. اشتیاق و نیروی پیش برنده از افراد مختلفی از جمله Mark wong از, Houston Paul sam brook از استرالیا، kitta Bonanthaya از هند و Kurt Butow از آفریقای جنوبی آمد و به‌طور تمام عیار توسط Cheryl Mounts نائب رئیس سابق هیئت رئیسه ABOMS و Carolin Johnson حمایت شدند.

من موفقیت همه جانبه ‌IBCSOMS را در آینده آرزو می‌کنم.یک دیدگاه

دیدگاه شما (لطفاً از Internet Explorer استفاده نکنید):

*