اطلاعیه بازرس انجمن علمی دندان پزشکی ایران به مناسبت مجمع عمومی و انتخابات انجمن

وقتی که در اردیبهشت ۱۳۹۳ در اولین مجمع عمومی سالانه انجمن علمی دندان پزشکی ایران گزارش تخلفات عدیده کاری و ابهامات مالی در فعالیت هیئت مدیره و ممانعت از حسابرسی آن را ارائه می دادم، هیئت رئیسه مجمع مانع ادامه گزارش دهی من شد و بدین ترتیب مرتکب تخلف آشکار اساسنامه ای شد که منجر به بی اعتباری رأی مجمع به گزارش هیئت مدیره گردید. پس از این اتفاق، امیدوار بودم که کمیسیون انجمن‌های علمی گروه پزشکی که وظیفه نظارت بر حسن اجرای کار در انجمن های علمی را به عهده دارد نسبت به این هجمه از تخلفات هیئت مدیره واکنش نشان ‌دهد و به من درحسابرسی و بررسی تخلفات هیئت مدیره کمک کند. متأسفانه نه تنها هیچ اقدام عملی از طرف کمیسیون صورت نگرفت بلکه چند ماه بعد هیئت مدیره در اقدامی آشکارا غیر قانونی با در دستور کار قراردادن عزل بازرس در اطلاعیه مجمع عمومی درتاریخ ۱۳/۹/ ۹۳ مجمعی برگزار کرد و با سوءاستفاده از دلسردی و روی گردانی دندان پزشکان از انجمن و با انحصار اطلاع رسانی به یاران خود (۵۳ نفر) عزل بازرس را به تصویب مجمع فراخوانده رساند. علیرغم هشدارهای من پیش از تشکیل این مجمع نسبت به غیر قانونی بودن مجمع با این دستور جلسه و با استناد به اساسنامه به کمیسیون انجمن های علمی ، کمیسیون با فرستادن نمایندۀ خود به این مجمع غیر قانونی رسمیت بخشید. بدین ترتیب از آن زمان بدون پاسخ به نامه های من، عملا فعالیت بازرسی من متوقف شد تا در آستانه کنگره ۵۵ (۱۳۹۴) با استعلام رسمی از وضعیت بازرسی از کمیسیون، از طرف دبیرکمیسیون به من رسماً اعلام شد که به عنوان بازرس به وظیفۀ قانونی خود عمل کنم. در تاریخ ۳/ ۴/ ۹۴ در جلسه‌ای در محل دبیرخانه انجمن‌های علمی قرار بر این شد که شرکتی حسابرسی به بررسی صورت‌های مالی سال های مورد نظر که به تأیید مجمع عمومی انجمن نرسیده اقدام شود و در جلسه بعد نیز حسابرس تعیین شد.

از آن زمان علیرغم دوبار حضور حسابرسان رسمی دادگستری در محل انجمن برای شروع حسابرسی، این کار مجدداً با مانع تراشی هیئت مدیره مواجه شد که واکنش جدی و پیگیرانه ای از طرف وزارت بهداشت مشهود نبود. این جریان فرسایشی تا بهمن ماه ادامه داشت. بالاخره ماه گذشته در سایت انجمن خبر تایید مصوبه عزل بازرس از طرف کمیسیون انجمن‌های علمی گروه پزشکی قرار داده شد در حالی که کماکان تا آن موقع به من اطلاعی داده نشده بود و کمتر از یک ماه به مجمع عمومی و انتخابات انجمن علمی دندان پزشکی ایران باقی مانده بود. در این مجمع می‌بایست بازرس وفق وظیفه خود، گزارشات ۲ سال و۱۰ ماه تخلفات کاری و مالی هیئت مدیره انجمن علمی دندان پزشکی ایران و ممانعت ایشان از حسابرسی مالی را ارائه دهد. اقدام کمیسیون انجمن های علمی و خلع ید از بازرسی درست در این زمان خاص به وضوح حمایت از هیئت مدیره انجمن علمی دندان پزشکی ایران تلقی می شود که تاکنون موجب آسیب های جدی به منافع انجمن و دندان پزشکان شده است.

من در طی ۱۵ماه گذشته به بسیاری از مراجعی که فکر می کردم بتوانند به حل این مشکل کمک کنند مراجعه کردم و امید به این داشتم که با حاکمیت قانون تا پایان این دوره، پی گیری‌های خود را به نتیجه برسانم و بدین دلیل هم کاندیدای بازرسی برای دورۀ بعدی انجمن شدم. متاسفانه اینک به چنین سد اداری برخورد کرده ام که امیدم را به اصلاح این جریان در داخل مجموعۀ وزارت بهداشت قطع کرد.

به علت وجود روند غیرقانونی در جریان فعالیت کمیته انتخابات که حاکی از استمرار تخلفات هیئت مدیره در نقض اساسنامه و حقوق اعضا است، رسما انصراف خود را از نامزدی بازرسی انجمن علمی اعلام می کنم. ولی پرونده حساب رسی توسط من در دوره ای که بازرس بودم باز خواهد ماند تا وقتی دیگر.

بر این باورم که وجود انجمنی علمی به عنوان یک نهاد مدنی برای فعالیت علمی دانش آموختگان رشته دندان پزشکی ضروری است. رقم خوردن چنین سرنوشتی که منجر به تجاری شدن آن شده غیر قابل قبول و غیر قابل اغماض است.

همکاران عزیزی که در مجمع ۳۰ تیر ۱۳۹۰ با اعتماد به من به عنوان بازرس خود رأی دادید، به شما قول می‌دهم که از تمام پتانسیل‌های قانونی در کشور برای تحقق حاکمیت قانون و شفاف‌سازی انجمن علمی شما و بازگرداندن آن به جایگاه شایسته خود به عنوان انجمنی علمی و غیر تجاری تلاش خواهم کرد. اطمینان دارم این امر در شرایطی مناسب تر که دیر زمانی نخواهد گذشت محقق خواهد شد.

با احترام. دکتر میترا میرمحمدی
۱۹ اسفند ۱۳۹۴بدون دیدگاه

دیدگاه شما (لطفاً از Internet Explorer استفاده نکنید):

*