سرمقاله (مرداد ۹۶)

editorial-45این روزها تب انتخابات نظام پزشکی به ویژه با فعال شدن شبکه‌های مجازی به شدت بالا رفته است. از اطلاعیه‌هائی که بسیاری از انجمن‌های مردم نهاد پزشکی منتشر کرده‌اند مشخص می‌شود که مطالبات معوق مانده بسیاری وجود دارد که همکاران برای حل آن به سازمان نظام پزشکی دل بسته اند و در عین حال بسیاری از این اعلامیه‌های انجمن‌ها نشان می‌دهد که صادر کننده‌های آن‌ها قانون سازمان نظام پزشکی را به درستی نخوانده اند.

وظایف سازمان در ماده ۲ آن آمده است. ما با شرکت موثر و مسئولانه در انتخابات نظام پزشکی انجام بهتر این وظایف را انتظار داریم. باید واقع بین بود و سطح توقع را به آرزوها گسترش نداد. جایگاه حل مسائل صنفی، انجمن‌های صنفی است و چالش‌های علمی می‌بایست از همان سال ۱۳۷۰ که شورای عالی انقلاب فرهنگی دستورالعمل تاسیس انجمن‌های علمی را صادر کرد در انجمن های علمی حل می‌شد.

انجمن‌های علمی کاملاً تخصصی اند در حالی که سازمان نظام پزشکی بسیار گذرا به آن می‌پردازد. با تقویت انجمن‌های علمی و وفادار ماندن به اساس‌نامه غیردولتی و غیر انتفاعی بودن آن، می‌توانند پاسخ گوی مطالبات علمی همکاران باشند. سازمان نظام پزشکی دارای قانون خاص خود است و نقش آن در موضوعات صنفی نقشی کاملاً مشورتی است که آن هم بنا به درخواست ارگان‌های مربوط صورت می‌گیرد. بهتر است همکاران، انجمن‌های علمی و انجمن‌های صنفی خود را تقویت کنند تا مجبور نشوند از سازمان نظام پزشکی انجام وظایفی را انتظار داشته باشند که قانون‌گذار به آن محول نکرده است.

 دکتر میترا  میرمحمدیبدون دیدگاه

دیدگاه شما (لطفاً از Internet Explorer استفاده نکنید):

*