سرمقاله (مهر ۹۶)

editorial-47از زمانی که اقتصاد رقابتی بازار شکل گرفت هر بخشی برای عرضه متاع خود از ابزار تبلیغات برای رونق فروش محصول خود بهره بردند و تلاش کردند بازار را از دست رقیب بربایند ولی آیا در جامعۀ پزشکی نیز این منش برخورد را می‌توان به عنوان پدیده‌ای قابل قبول معرفی کرد؟

این که برخی از مدافعان بازار رقابتی، ارزش های انسانی را به عنوان معیارهای کهنه و غیر کارآمد در سیستم اقتصادی حاضر رد می کنند، نشان می‌دهد که چقدر از فرهنگ با اصالت بشری دور شده اند. بدیهی است که پزشکان در عین حال که نسبت به ارزش های انسانی مستتر در رشته پزشکی متعهدند می بایست از رفاه نسبی خوبی برخوردار باشند. این که می بایست توانایی‌های افراد در هر حرفه در قالب آموزش و برنامه های مستند عمومی به جامعه شناسانده و آگاهی داده شود ضروری است ولی استفاده از ابزارهایی که ماهیتاً نافی این ارزش هااست و  در آن ارزش کار پزشکی به مثابه کالایی برای کسب درآمد معرفی شود، تبلیغ برای فردی معین و در همان حال علیه افراد دیگر و به طور گسترده تر برای رشته‌ای معین و علیه رشته‌های دیگر، بازار آشفته‌ای را ایجاد می‌کند که فقط باعث سردرگمی جامعه می شود و به جای پرداختن به اصل ارتقای سلامت جامعه، به حاشیه پردازی‌های مبتذل و نازل می‌‌کشاند.

زمانی رسانه‌های همگانی در تیول گروه اندکی از افراد که عمدتاً دانشگاهی ( کارکنان دولتی ) بودند، قرار داشت و بارها و بارها  افراد مشخصی که گاه در زمینه کاری خود در دانشگاه نیز چندان موفق نبودند، به رسانه‌های دولتی دعوت می‌شدند. در نتیجه این انحصار تبلیغاتی، در ذهن مردم این طور تداعی می‌شد که این‌ افراد از بهترین‌های رشتۀ خود هستند و به دلیل این تبلیغات مطب های آنان شلوغ می شد. به طوری که قادر به پاسخگویی بیماران نبودند. در نتیجه مطب شخصی را در عمل به کلینیکی با چندین صندلی برای پذیرش بیمار مجهز می کردند و از پرسنل بهداشتکار و رزیدنت‌های دانشگاهی خود در پاسخگویی به بیماران استفاده می کردند.  

زیر تاثیر این چنین تبلیغاتی، در برخی مطب‌های شلوغ تخصصی، بیماران به صورت گروهی و در زمان بسیار کوتاه معاینه می شوند و حریم خصوصی بیماران با هالۀ شهرتی که برای این پزشکان ساخته شده، به هیچ گرفته می شود. این جااست که در سایه تبلیغات، حتی حقوق ابتدایی بیمار برای کسب درآمد بیش تر پزشک، به شدت نقض می شود.

چند سالی است که رسانه‌ها از شکل سابق خود به در آمده اند و رو به سوی اقتصاد تبلیغاتی آورده‌اند و از همه افرادی که حاضرند پول های کلان هزینه کنند دعوت به عمل می‌آورند که به معرفی خود بپردازند. واقعاً ماهی نیست که از طرف رسانه های مختلف به پزشکان زنگ زده نشود و دعوت به حضور در رسانه و مصاحبه و تهیۀ فیلم از محل کار و.. نشود.

بدین ترتیب، پزشک  برای این که از این بازار رقابتی ایجاد شده عقب نماند باید هزینه کند و چون این سریال ادامه دارد، برای داشتن وضعیت ثابت در این بازار باید مرتب هزینه کرد تا در این بازار حاضر بود. بی شک این هزینه‌ها هم باید از جایی جبران شود!!!

مشکل این است که چون عمدتاً  رقابت در عرصه استفاده از تکنیک و بیش تر در عرصه ارائه خدمات زیبایی است رقابت در این بازار پایانی ندارد. چون هر بار رقبای دیگر مدعی ارائه تکنیک جدیدتر می شوند و متاسفانه به جای تمرکز بر محتوا عملاً تمرکز بر ظاهر قرار می‌گیرد که گاه به گزافه گویی و حتی فریبکاری می‌کشد. از همه بدتر، گاه در بروشورهای تبلیغاتی دیده می شود که در یک صفحه دو تبلیغ ارائه خدمات زیبایی صورت (تزریق ژل و بوتاکس) در یک آرایشگاه و در یک مطب تخصصی پزشکی دیده می شود ولی کادر آرایشگاه پررنگ تر و بزرگ تر است و نشان می دهد هزینه بیش تری پرداخته است.

گاهی بیماران تحت تأثیر تبلیغات اغوا کننده، در پی انجام درمان های غیر رایج و گاه غیرمعقول، از این مطب به آن مطب می روند.. دو هفته پیش خانمی به اتفاق همسرش به مطبم مراجعه کرد که اصرار به انجام جراحی ایمپلنت به روش جراحی میکروسکوپی داشت با این استدلال که می خواهد اطمینان داشته باشد جراحیش از هر نظر بی‌نقص و عیب باشد.

ریشه این گرایش جدید را جست و جو کردم و پی بردم اخیراً در یکی از شبکه‌های تلویزیونی مصاحبه‌ای از طرف یکی از مجریان مشهور رسانه‌ای با همکاری دندان پزشک پخش شده است که در پایان گفتگو از او خواسته شد که به زبان آلمانی جمله‌ای که ربطی به موضوع مصاحبه نداشت بیان کند . گذشته از این که بی اختیار به یاد تبلیغات مهد کودک‌های سه زبانه افتادم که ادعا می‌شود که با ثبت نام در آن ها کودکان پیش از مدرسه قادر به صحبت کردن به سه زبان زنده دنیا خواهند شد دچار این نگرانی شدم که این بار برخی بیماران تکلم به زبان آلمانی را نیز جزو شروط بی عیب و نقص بودن جراحی بدانند.

بی‌شک در این بازار آشفته، تنها انجمن‌های حرفه ای می‌توانند با حلقه‌های ارتباطی مؤثر و فعال چون رسانه های انجمن یعنی نشریات خبری ـ علمی و همچنین استفاده از فضای مجازی مربوط به خود، به معرفی قابلیت‌های حرفه‌ای و آموزش های لازم  در این راستا بپردازند و در عین حال به مهم ترین وظیفه خود که ارتقاء درمان در کشور و به دور از هرگونه تبلیغات گمراه کننده است عمل کنند. در این صورت می توانند آگاهی مردم را از گستره حوزۀ  تخصصی خود بالا ببرند و با آموزش علمی و درست به عنوان تنها مرجع مطمئن و قابل اعتماد بیماران شناخته شوند. بدون وجود این حلقه ارتباطی انجمن با بیماران،  متاسفانه تبلیغات گاه بیش ترین تاثیر سوء و گمراه کننده را بر بیماران خواهد داشت که به شدت به فرایند درمان و سلامت بیماران آسیب می رساند.

میترا میرمحمدیبدون دیدگاه

دیدگاه شما (لطفاً از Internet Explorer استفاده نکنید):

*