سرمقاله (آبان ۹۶)

editorial-48۵ سال است با انتشار نشریه ای تخصصی تلاش کرده ام قابلیت ها و گستره این رشته با اهمیت پزشکی را به جامعه علمی پزشکی ایران معرفی کنم ولی یک نشریه مستقل نمی تواند جای خالی نشریه انجمن را پر کند. متاسفانه در عرصه شناساندن این رشته به جامعه، انجمن علمی ما نقش کم رنگی دارد و همین انفعال موجب عدم آگاهی جامعه از قابلیت ها و مسئولیت های رشته جراحی فک و صورت ایران شده است.

از جمله فعالیت های راه گشا و مفیدی که انجمن علمی جراحان دهان و فک و صورت می تواند سازمان دهی کند، جدا از معرفی رشته، ارتقا درمان های تخصصی مربوط و ارائه راه کار در رابطه با چالش‌های درمان در بیماری‌های مختلف آن است.

 انجمن علمی جراحان دهان و فک و صورت  می تواند مقتدرانه به عنوان حلقه رابط پزشکی و دندان پزشکی، تدابیر درمانی مقتضی را به عنوان پروتکل درمانی انجمن علمی ارائه دهد. از جمله در مبحث عفونت های ناحیه  دهان و فک و صورت به ویژه در شرایطی که تجویز بی‌رویه و نادرست آنتی‌بیوتیک های متعدد، از تجویز سفتریاکسون پس از درمان اندو گرفته تا تجویز پنی‌سیلین ۶٫۳٫۳ در عفونت‌های متداول ادنتوژنیک و یا تجویز مترانیدازول پس از انجام ایمپلنت دندانی و…، اتخاذ جدی تدابیری برای جلوگیری از این فاجعه و ارائه پروتکل درمانی مشخص در این موارد را ناگزیر می‌کند. انجام نقش هدایت گر در مباحث درمانی مربوط بی‌شک ارتباط مستمر انجمن علمی را در درجه اول با جراحان دهان و فک و صورت و سپس با جامعۀ دندان پزشکان کشور می طلبد که این ارتباط مستمر فقط از طریق رسانه یا نشریات مختص به انجمن علمی امکان پذیر است. 

بی شک نشریه‌ای می‌تواند نقش مرتبط بین انجمن و اعضاء را داشته باشد که منعکس کننده اخبار فعالیت‌های هیئت مدیره و اعضای انجمن علمی باشد. نشریات پژوهشی دانشگاهی که وظیفه معین خود را دنبال می کنند و مقالات آن ها نه بنا به نیاز علمی و کلینیکی اعضای انجمن علمی بلکه برحسب فعالیت‌های پژوهشی و کسب امتیازات داخل دانشگاهی افراد معینی ارائه می شوند و نمی توانند پاسخگوی نیاز اعضای انجمن باشند. متأسفانه اغلب انجمن‌های علمی تخصصی دندان پزشکی جز برگزاری کنگره سالانه و نمایشگاه تجهیزات و مواد مصرفی، کمترین فعالیت ممکنه را در رابطه با انجام وظایف اساسنامه‌ای خود دارند و گاه فعالیتشان از حد تشکیل جلسات ماهانه هیئت مدیره فراتر نمی رود. محروم شدن اعضا از داشتن انجمنی که بتواند به طور واقعی شرایط ارتقا علمی و کلینیکی آنان را فراهم آورد عملا آسیب شدیدی به توانائی اعضای انجمن در بالابردن کیفیت آموزشی و درمانی تخصصی می زند.

انجمن‌های علمی معتبری چون انجمن جراحان دهان و فک و صورت امریکا علاوه بر داشتن نشریه علمی معتبر و فعالیت در ارائه پروتکل‌های درمان در مباحث چالش برانگیز جراحی دهان و فک و صورت، جلسات گزارش دهی از فعالیت‌های متعدد و ارائه برنامه و چشم اندازهای خود در سال پیش رو دارند که آنان را متعهد به انجام آن برنامه ها می کند. در شماره‌های آینده به نمونه‌هایی از آن‌ها خواهم پرداخت.

برای داشتن اتوریته علمی در جامعۀ پزشکی و دندان‌پزشکی باید کار و تلاش کرد و از پتانسیل همه اعضای اهل علم و توانمند انجمن بهره جست و در عمل نشان داد که جایگاه این رشته در مجموعه پزشکی ایران کجا است. با تعریف و تمجید از خود ، واقعیت موجود و ذهنیت دیگران تغییر نمی کند.

دکتر میترا  میرمحمدی
سردبیربدون دیدگاه

دیدگاه شما (لطفاً از Internet Explorer استفاده نکنید):

*