سرانجام «جراحی فک و صورت – تازه ها» به سال ششم و پنجاهمین شماره‌اش رسید

editorial-50سرانجام « جراحی فک و صورت – تازه ها» به سال ششم و پنجاهمین شماره اش رسید. این راه ادامه خواهد یافت، هرچند گاه تند و گاه بنا به جبر آهسته.

 

پس از حدود سه سال ، دیوان عدالت اداری به سود خواسته من رای داد.

زمانی که بازرس انجمن علمی دندان پزشکی ایران بودم با بررسی هائی که داشتم به این نتیجه رسیدم که اسناد مالی در فعالیت هیئت مدیره دارای ابهام است و می بایست شفاف سازی شود. تلاش زیادی کردم که بتوانم هیئت مدیره را متوجه اشتباه هایش کنم. وقتی به در بسته برخوردم، اعضای انجمن را به مجمع عمومی فراخواندم تا آنان تصمیم گیری کنند. شوربختانه این مجمع عمومی را به هرج و مرج کشاندند و مانع کارم شدند. یک ماه بعد ، هیئت مدیره مجمع کوچکی تشکیل داد و به کمک چند نفر از یاران خود، بازرس را عزل کرد. من به کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی اطلاع دادم که چنین روشی خلاف اساس نامه انجمن است و بدعتی ناپسند. ولی شوربختانه کمیسیون وزارت بهداشت با هیئت مدیره همکاری کرد و عزل بازرس را تصویب کرد. من با ایمان به پیروزی قانون مداری در کار بازرسی، علیه کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی و با خواسته ابطال مصوبه کمیسیون به دیوان عدالت اداری شکایت کردم . دادگاه دیوان عدالت به سود خواسته ام رای داد. کمیسیون انجمن های گروه پزشکی تقاضای تجدید نظر کرد که دادگاه تجدید نظر رای نخستین را درست و منطبق با قانون دانست. امروز با افتخار می توانم بگویم : عزل بازرس در انجمن علمی دندان پزشکی ایران و تایید آن توسط کمیسیون وزارت بهداشت اقدامی غیر قانونی بود و من در پناه قانون، به پیمانی که با رای دهندگانم داشتم وفادر مانده و از منافع آنان دفاع کرده ام. به عنوان بازرس قانونی منتخب مجمع عمومی، به زودی اسناد مالی انجمن علمی دندان پزشکی ایران را حساب رسی و نتیجه را هر چه باشد ، اعلام خواهم کرد.

این پیروزی را یک پیروزی بزرگ برای قانون مداری می دانم و از همه بازرسان تقاضا دارم گزارش مفصل و دقیقی را که از همه جزئیات این فرایند دشوار نوشته ام مطالعه فرمایند. بازرسان نهاد های مدنی باید صبور باشند و با سپر قانون مداری از اساس نامه نهاد خود دفاع و به پیمانی که با رای دهندگان خود بسته اند وفادار بمانند و از تهدید ها و اعمال فشار نهراسند.

این گزارش را به زودی خدمت همه شما عزیزان تقدیم خواهم کرد.

 

پیشاپیش روز پزشک را به همه پزشکان دل‌سوز و زحمتکش میهنمان تبریک عرض می کنم.

 

در اساس‌نامه انجمن‌های علمی آمده است که اعضاء موظفند به طور سالانه حق عضویت خود را پرداخت کنند و در آن هنگام است که عضو پیوسته انجمن محسوب و از تمامی حقوق اعضاء از جمله شرکت در مجامع عمومی انجمن و انتخابات هیئت مدیره و بازرس برخوردار می شوند.

منابع مالی انجمن نیز در مادۀ ۲۲ اساس‌نامه آمده است. بنابراین حق عضویت که مستقل از کمک و هدایای اعضا به انجمن های علمی محسوب می‌شود با هیچ استدلالی نمی‌تواند جای‌گزین کمک و هدایا و بالعکس شود. میزان حق عضویت سالانه نیز با توجه به مخارج انجمن در طی همان سال با پیشنهاد هیئت مدیره در مجمع عمومی تعیین می شود.

میزان حق عضویت بنا به نیازها و تامین بودجه لازم برای برنامه‌هایی است که انجمن در آن سال در دستور کار خود قرار می‌دهد. به عنوان مثال برای برگزاری جلسات علمی برای اعضا و انتشار نشریه علمی و خبری وکارگاه آموزشی رایگان ویژه اعضا و …. چنان چه مسئولان انجمنی برنامه‌ای مشخص نداشته باشند و اگر برنامه‌ای چون کنگره و سمپوزیوم علمی می‌گذارند هزینۀ آن را از شرکت کنندگان دریافت می‌کنند دیگر ضرورتی برای افزایش مبلغ حق عضویت وجود ندارد. به ویژه آن که با توجه به رویکرد بسیاری از انجمن‌های علمی دندان پزشکی به فعالیت های اقتصادی ( برگزاری نمایشگاه و بازار فروش کالاهای دندان پزشکی در جنب کنگره‌های انجمن علمی ) و برخورداری از درآمدهای بالا نسبت به مخارج این انجمن‌ها دلیلی برای مقرر کردن حق عضویت‌های بالا در این نوع انجمن ها باقی نمی ماند.

تجربه نشان داده است که برخی از هیئت مدیره ها تلاش فراوانی برای هرچه محدودتر برگزار کردن انتخابات می کنند تا جایگاه خود در هیئت مدیره این انجمن‌ها را استمرار بخشند. از جمله ترفندهای شناخته شده این گروه، برقراری حق عضویت‌های بالا (که گاه حتی در مجمع عمومی به تصویب اعضا نرسیده است)، عدم اطلاع رسانی مناسب به اعضا در رابطه با مجمع عمومی انتخابات و اطلاع رسانی فقط به گروه های خودی برای حضور در انتخابات و … است. خوب است هیئت مدیره ها ، انتخاب در این رکن را موقعیتی برای خدمت بیش تر به همکاران خود بدانند و راه را برای آنانی که بهتر می توانند کار کنند، هموار سازند و انجمن را به ویروس اقتصادی کردن و ریاست خواهی آلوده نسازند.

از آن جایی که اعضا به دلیل غیر فعال بودن این انجمن‌ها با پرداخت حق عضویت عملا بهره ای از عضویت خود نمی‌برند انگیزه کافی برای پرداخت این حق عضویت‌ها ندارند و در نتیجه گروه وسیعی که در پیرامون این هیئت مدیره ها نیستند از گردونه انتخابات حذف می‌شوند.

عضویت و فعالیت هرچه بیشتر همکاران در انجمن های علمی خود به تامین منافع حرفه ای ایشان و ارتقا رشته علمی جامه عمل می پوشاند. هرگونه گروه گرایی انحصارطلبانه و در جهت حذف دیگر اعضا با شیوه های مختلف نه تنها اقدامی ضداساسنامه ای و خلاف مبانی نهادهای مدنی است بلکه علیه مصالح حرفه و منافع ملی عمل می کند.

سردبیر
دکتر میترا میرمحمدیبدون دیدگاه

دیدگاه شما (لطفاً از Internet Explorer استفاده نکنید):

*